א.א.א. מנעולי שמאי בע"מ
שיחת חינם:

 072-257-51-82

 הגעה תוך 15 דקות!

מדדים להצלחה של מנעולן בירושלים

הפוסט הנוכחי, בניגוד לרוב המידע והתכנים המפורסמים באתר זה לא מוכוון אל לקוחות פוטנציאליים המחפשים שירותי מנעולן בירושלים, אלא דווקא אל אלו המעניקים את אותם שירותים. במאמר זה ננסה להשיב על שאלה שלא אחת מטרידה את מוחם של בעלי המקצוע – מהם מדדי ההצלחה שלאורם הם אמורים לבחון את עצמם, ובמילים אחרות – לאן נכון וצריך לשאוף מי שעוסק בתחום, וכיצד הוא אמור למדוד את הצלחתו כדי לדעת אם הוא בכיוון הנכון ומתקדם לעבר היעדים הנכונים.

אנו, מוקד המנעולנות בירושלים, מומחים במתן שירותי פריצה מזה כמעט 20 שנה. עם השנים, גם אנחנו הבנו שאנחנו צריכים להציב לעצמנו ולמומחים שלנו מדדים חד-משמעיים שבעזרתם נמדוד את הצלחת המוקד בכלל, והצלחתו של כל מנעולן בפרט. מדדים אלו מלווים אותנו מזה מספר שנים, כאשר מעת לעת אנו מעדכנים ומשפצרים אותם, עד לתוצאה סופית הזמנית (שכן היא בעדכון כל הזמן) אותה נציג לכולי עלמא כעת. אז לאחר כל ההקדמות – קבלו את 10 המדדים העיקריים להצלחה:

מדדים חשבונאיים:
המדדים מהסוג הראשון הינם מדדים חשבונאיים, כלומר מדדים שנמדדים על-פי תקני החשבונאות וכן רואי החשבון.

1) מדד ההכנסות. כמו כל עסק, אין ספק שהפרמטר הראשון במעלה, הוא גם השורה הראשונה בדוח הרווח והפסד – הכנסות. זהו מדד ופרמטר חשוב ביותר, והסיבות ברורות וידועות – העסק שלכם אינו מלכ"ר או עמותה, אלא שמטרתו הראשונה והראשונית, לפני כל סיבה אחרת – היא עשיית כסף ופרנסה לבעלי העסק. בעזרת מדידת השינויים בהכנסות העסק, תוך פילוח ההכנסות לענפים שונים (הכנסות ממתן שירותי פריצה, הכנסות ממכירת מוצרי אבטחה וכו') – ניתן להבין במהרה את המגמות השונות שהעסק שלכם עובר, ולהצביע על שינויים חיוביים ושליליים בזמן – באופן שיאפשר לתקן את הדרוש תיקון, והחזרת העסק למסלול הנכון אם חלה ירידה חדה בהכנסות.

2) מדד הרווח הנקי. מדד זה חשוב לא פחות, שכן אין זה נכון להסתפק בשורה הראשונה בדוח רווח והפסד, קרי הכנסות, מבלי להתעלם מהשורה התחתונה והיא הרווח הנקי שנותר בסופו של דבר אצל בעל העסק (או בעלי המניות) – וניתן למשיכה. ההבדל בין השניים הוא כמובן כל ההוצאות התפעוליות והאחרות אשר נלקחות בחשבון בעת מדידת הרווח הנקי של כל מנעולן בירושלים. כך למשל בהחלט יתכן מצב שההכנסות שלכם גדלו, אך הרווח הנקי קטן (למשל במקרים בהם השקעתם כספים רבים מאוד בפרסום, שאמנם הגדילו את ההכנסות, אך שההוצאות בגינן היו גבוהות יותר).  לפיכך, חשוב מאוד לעקוב לאורך רבעונים או לפחות אחת לשנה על השינויים ברווח.

3) יחס הוצאות המשכורת מתוך ההכנסות. מדד חשבונאי נוסף ואחרון שנהוג לעקוב אחריו בענף הפריצה והמנעולנות הוא יחס הוצאות המשכורת מתוך ההכנסות, וזאת כדי לבחון, בתקופות שבהן העסק שלנו גדל מתרחב וקולט עובדים האם אותם עובדים מגדילים את הערך של העסק, ואת היקף ההכנסות ושומרים על אותה פרופורציה, או שהמשכורות החדשות נוגסות בחלק גדול יותר מעוגת ההכנסות של העסק.

מדדים מקצועיים:
המדדים המקצועיים הם מדדים שקשורים באופן ישיר ליכולות המקצועיות שלנו בתור מנעולנים.

4) זמינות ללקוח: מדד זה עוסק במהירות שבה אנו מסוגלים לספק שירותים ללקוחות שלנו, ובזמנים ביממה בהם העסק שלנו מספק שירותי פריצה ואבטחה. כעיקרון נרצה לראות לאורך השנים שיפור ברמת הזמינות של העסק – הן מבחינת זמני הגעה ללקוחות (וזאת באמצעות פריסה של העובדים השכירים שלנו במקומות שונים בהם אנו מספקים שירותים), והן מבחינת שעות היממה (וזאת באמצעות שכירים שיחזיקו משמרות לילה). את המדד הזה קל לבדוק לאורך שנים, וזאת מתוך הנחה שאנו יודעים או יכולים לשחזר מהזיכרון אילו שינויים חלו בזמינות העסק שלנו בשנים האחרונות.

5) היקף ההשקעה (הן פיזית והן תשומות) בכל עבודה: מדד זה עוסק בהיקף ההשקעה שאנחנו מבצעים בממוצע בכל עבודה. כלומר – יש לקחת את סך ההשקעה שלנו (זמן + מאמץ פיזי + עלויות חומרים), ולחלק בכמות העבודות בתקופה. כמובן שקשה לחשב את הנתון הזה בלי להתבסס על דוח כספי בו ניתן יהיה לראות את התשומות שהשקענו בחומרים מצד אחד, ומצד שני נגלם את הזמן שהושקע דרך עלות המשכורות של העובדים. הסתמכות על מדד זה עשויה לסייע לנו האם השתפרנו מבחינת מקצועיות ומקצוענות – האם משנה לשנה אנו נעזרים יותר בניסיון שלנו באופן שמאפשר לנו להשקיע פחות בכל עבודה – ולהיות יותר פנויים ללקוחות חדשים.

6) מדד הלקוחות: לקוחות חוזרים ולקוחות חדשים. אחד הסמנים לעסק מצליח יחס חזרה גבוה של לקוחותיו. לפיכך, בעסק של מנעולן בירושלים נצפה לראות כ-20% מהעבודות בתור לקוחות חוזרים, ולא יותר מ-80% לקוחות חדשים. כמובן שמצב שבו כל הלקוחות הם לקוחות חוזרים הוא מצב אבסורדי ושלילי, שכן זה אומר שהעסק לא מצליח לשווק את עצמו ולחזור ללקוחות חדשים. בנוסף, כיוון שלא מדובר לרוב בשירותי ריטיינר (שירותים קבועים על בסיס חודשי), אלא בשירותים אותם צריך הלקוח רק אחת למספר שנים (פריצת כספת, החלפת מנעול, פורץ רכב בירושלים וכדומה) – אין מקום לצפות לאחוזים גבוהים מדי של חזרת לקוחות. עם זאת, שיעור נמוך מ-10% של לקוחות חוזרים גם יכול להצביע על בעיה במבנה הפעילות של העסק – שעשויה להצביע על כך שהלקוחות אינם מרוצים מהשירות שקיבלו. במצב כגון זה יתכן מאוד שהעסק מפסיד עד ל-20% ויותר של עבודות נוספות מלקוחות חוזרים – דבר שיכול לעשות הבדל תהומי מאוד בין הצלחה עסקית והפיכתו לפורץ מנעולים בעל שם, לבין כישלון.

7) מדדים שיווקיים: בדומה לאמור לעיל ניתן וצריך לבדוק עד כמה אנו משקיעים בשיווק ופרסום ביחס להכנסות של העסק. ככלל, נרצה שהיחס יהיה כמה שיותר גבוה, כלומר – שכל שקל של שיווק ופרסום יביא לנו מקסימום הכנסות. במצבים בהם העסק שלנו עובד כנדרש, הפרסום למעשה הופך לאט לאט לפרסום בחינם – מפה לאוזן, כאשר אדם הזקוק לשירותי מנעולן בירושלים כבר ישמע מאדם אחר שקיבל מהעסק שלנו את אותם שירותים, וכך למעשה נוכל לחסוך בעלויות הפרסום והשיווק ולהגדיל את המדד.

8) מדד היקף העסקה (ושירותים נלווים): המדד הזה עוסק בהיקפה הממוצע של עסקה שאנחנו מצליחים לסגור. כלומר, המדד עוסק בשאלה האם אנחנו מעניקים ללקוח שירות מאוד ספציפי וממוקד (כמו למשל פריצת דלת בירושלים), או שאנחנו יודעים לתת לו גם שירות משלים כגון התקנת או מכירת דלת חדשה, והצעת מנגנוני אבטחה נוספים כמו התקנת כספת, מערכות אזעקה, או מערכות ביומטריות. ככל שהעסק שלנו יידע לספק סל רחב יותר של שירותים כך מדד היקף העסקה יגדל – ונוכל להשיא את רווחינו מכל עסקה בודדת, וכך להגדיל את פעילותו של עסק המנעולנות.

9) מדד תגובת הלקוחות: מדד חשוב מאין כמוהו, אף שקשה למדוד אותו באופן מספרי הוא תגובת הלקוחות. כשאנחנו נותנים שירות קל מאוד להבחין האם הלקוח שלנו מרוצה ושבע רצון ממה שקיבל (רמת השירות, החומרים, המחיר וכו'), או שהוא מאוכזב וציפה ליותר. אומנם קשה לעקוב אחרי מדד תגובת הלקוחות בעסק גדול שמעסיק שכירים שהם היחידים שנפגשים עם הלקוח, אבל במיוחד למקרים כאלו שווה להכניס נורמה של שיחה לאחר שירות אל הלקוח. כך, נציג או נציגת המשרד יכול לשוחח לאחר מתן השירות עם הלקוח, ולבקש ממנו להשיב על סקר קצר בנוגע לתחושות שלו ביחס לשירות שקיבל. כך, יוקל על בעלי העסק גם לגלות ולאתר שכירים שאינם מבצעים את עבודתם נאמנה, וגם למצוא דרכים מקוריות ויצירתיות להגברת שביעות רצון הלקוחות.

10) מדד ההנאה. התחלנו בכך שאיש אינו פותח עסק (הן מנעולנות, והן כל עסק אחר) ללא הרצון להתפרנס. עם זאת, יש לזכור כי בסופו של דבר נרצה לעבוד במקצוע ובתחום שמסב לנו הנאה, ולא רק הכנסות. לפיכך, חשוב לעצור ולשאול את עצמנו מדי פעם ופעם –  עד כמה אנחנו מרוצים מהמקום בו אנו נמצאים, מה היינו רוצים לשפר בעסק שלנו שיגרום לנו ליהנות יותר, ואיך נהפוך את העסק שלנו לא רק למוקד מנעולנות בירושלים, אלא גם לסביבה שכיף לבוא ולעבוד בה. תופתעו לגלות שהגברת מדד ההנאה שלכם קשורה באופן ישיר למדד תגובות הלקוחות שאוזכר בסעיף 9. כלומר – כשאתם נהנים יותר אתם מעניקים שירות טוב ואיכותי יותר ללקוחות שלכם. וחוזר חלילה.

כאמור, במאמר זה סקרנו 10 מדדים עיקריים להצלחה של מנעולן בירושלים. נשמח לקבל פידבקים ולשמוע מכם מהם המדדים שמנחים אתכם בעסק שלכם!
 


א.א.א. מנעולי שמאי בע"מ
שיחת חינם:

סניף מרכז העיר: 02-6246655
סניף צפון העיר: 050-5374022
סניף מלחה והדרום: 02-5796751
סניף פסגת זאב ומבשרת: 02-5791143
shamailocks@walla.co.il
 

 הגעה תוך 15 דקות!

א.א.א. מנעולי שמאי בע"מ - 072-257-51-82 שיחת חינם

סניף מרכז העיר: 02-6246655   |  סניף צפון העיר: 050-5374022   ||  סניף מלחה והדרום: 02-5796751   |   סניף פסגת זאב ומבשרת: 02-5791143   |   shamailocks@walla.co.il