א.א.א. מנעולי שמאי בע"מ
שיחת חינם:

 072-257-51-82

 הגעה תוך 15 דקות!

מנעולן בירושלים בתקופת צוק איתן

בעת הכתיבה של פוסט זה מסתמן שמבצע צוק איתן ברגעיו האחרונים. הוכרזה הפסקת אש ל-72 שעות, והצדדים דנים במה שכנראה תהיה הפסקת האש המוחלטת. לאור המצב בישראל בכלל ובירושלים בפרט בחודש האחרון, בחרנו להתייחס למשמעויות השונות שהיו למבצע הזה על מנעולן בירושלים, לפי קטגוריות התייחסות שונות. אך בראשית דברנו נבקש לחזק את ידי המשפחות השכולות, וכן לאחל החלמה קלה ומהירה לפצועים.

המשמעות האישית והלאומית:
ראשית, ומעל לכל, המבצע תופס אותנו בהקשרים אישיים לא פשוטים. בין אם מדובר במתח רב הנגרם משגרת האזעקות (אף כי בירושלים לא היו אזעקות כה רבות כמו בערים אחרות), ובין אם מדובר חלילה באדם קרוב שנפגע במהלך המבצע. מעבר להיבט האישי קיים כמובן ההיבט הלאומי – תקופה של מלחמה (אף שהוגדרה כמבצע) היא תקופה שבה יש מצד אחד גיבוש וסולידאריות, ומצד שני כפי שראינו תקופה של מאבק חברתי מר, שמיוצג בעיקר על ידי קיצוניים משני הצדדים. בכל ההיבטים הללו אין משמעות או חשיבות מיוחדת לכך שמדובר בפורץ מנעולים, בניגוד להבטים הבאים שנסקור מעתה.

השפעה על הפרנסה:
מבחינת פרנסה ועבודה יש למבצע מסוג זה השפעות הפוכות. מצד אחד – אנשים כמעט ולא יוצאים מהבית, כמעט ולא עושים דברים חריגים, ולכן מטבע הדברים יש פחות צורך בפריצת רכבים, פריצת דלתות או תיקון מנעולים. כלומר השפעה ראשונה של המבצע על מנעולנים בירושלים היא ירידה חדה בהיקף הפרנסה. מאידך, השפעה הפוכה קשורה לכך שאנשים רבים גילו שהמרחב המוגן שלהם לא מספיק ממוגן, או שחסר בו אלמנטים מסויימים. כך למשל רבים ביקשו בתקופה זו תיקונים לדלתות הפלדה של הממ"ד, או פריצות של מנעולי המקלטים (הדבר קרה בעיקר במקלטים משותפים בבניינים וכדומה, בהם הסתבר שלאף אחד בבניין אין את המפתחות למנעולים, באופן שלא אפשר כניסה למקלט).

לסיכום – קשה להכריע אם בתקופה זו הפרנסה נפגעה או לא, אם כי משיחות עם חברים למקצוע עולה כי רובם דיווחו בתקופה זו על ירידה בהיקף הפרנסה. עם זאת חשוב להגיד שגם אם  נפגעה פרנסתם – כולם מסכימים שזה הקרבה זניחה ופעוטה וכלל לא משמעותית לעומת מה שהקריבו אחינו בדרום, וכמובן גיבורינו החיילים האמיצים, באופן שבכלל לא ניתן להשוואה.

התגייסות למילואים:
השפעה משמעותית נוספת היא ההתגייסות של רבים למילואים. מרבית פורצי המנעולים בארץ הם בגילאי השירות, ומכאן שישנה השפעה רבה על הפעלת העסק בתקופות כגון זו. כאן חשוב להסביר ולהדגיש, כי בניגוד לאנשים שכירים שמבחינתם הם ממשיכים לקבל את המשכורת שלהם כמעט כרגיל במילואים, ולמעשה כמעט שאין לדבר השפעה עליהם, לגבי עצמאים המצב מורכב יותר. מנעולן בירושלים עצמאי אמנם יקבל תגמולי ביטוח לאומי שאמורים לפצות אותו על אובדן הכנסתו, אך בל נשכח כי אם הוא נקרא לחודש מילואים בתקופת צוק איתן הוא למעשה לא יכל לתת שירות ללקוחות שלו – מה שככל הנראה גורם לכך שלקוחות ותיקים פונים לבעלי מקצוע אחרים, ולקוחות חדשים מגלים שאותו עצמאי אינו זמין לתת להם מענה – באופן שפוגע באפשרות להרוויח לקוחות נאמנים חדשים.

לסיכום:
ראשית חשוב להדגיש ולהסביר שאנו במוקד המנעולנות, מחזקים את ידיהם של חיילי צה"ל והמשפחות, ומאחלים החלמה קלה ומהירה לנפגעים ולפצועים. מטרתו של פוסט זה הייתה רק להעלות היבטים שונים שמשפיעים על עבודה של מנעולן שפועל בירושלים או אף בערים אחרות, ולא חלילה להטיל ביקורת על גורם כזה או אחר, אלא רק הלסביר את המשמעויות הנרחבות יותר של המבצע, וכיצד הוא משפיע על בעלי מקצוע בתחום שלנו.

ראינו שהמבצע משפיע ראשית כל בהיבט האישי הפרטי, וזאת ברמות שונות כתלות במקום המגורים של האדם והאם הוא מכיר באופן אישי אנשים שנפגעו. מעבר לכך למבצע צוק איתן השפעות לא מבוטלות במישור הלאומי – החל מתחושה כללית שעוברת בעם, וכלה במתח ובצפייה הרבים שליוו אותנו במהלך המבצע (כזכור כמעט כל 3 ימים דיברו על הפסקת אש, שמיד נגוזה והתנפצה).

מעבר לכך ראינו שלמבצע הייתה השפעה כפולה ודו-כיוונית על פרנסתם של המנעולנים בירושלים, שכן מצד אחד אנשים המעיטו בפעילויות והמעיטו בלהזמין שירותי פריצה ומנעולנות, ומצד שני גבר הביקוש בתחום קטן ונקודתי של ממ"דים, מרחבים מוגנים ומקלטים. מעבר לכך ובאופן נרחב יותר לאחינו המשרתים במילואים הייתה השפעה נוספת ומשמעותית של התנתקות מהעסק לתקופה ארוכה, לעיתים ליותר מחודש, באופן שגרר השפעה כלכלית בהווה וגם בעתיד (אובדן לקוחות קיימים וחדשים).

אם הנכם בעלי מקצוע בתחום שלנו, נשמח לשמוע מכם אם אתם מרגישים שהיה למבצע השפעות נוספות או אחרות שלא התייחסנו פה אליהן ושלא לקחנו אותן בחשבון באופן מספיק בפוסט הזה. כמובן שמה שכתבנו נכתב רק בהיבט האישי שלנו, ושסביר להניח שכל אחד חווה את תקופת המבצע באופן שונה ואחר.
בתקווה לימים שקטים ורגועים יותר, צוות מוקד המנעולנות בירושלים.
 


א.א.א. מנעולי שמאי בע"מ
שיחת חינם:

סניף מרכז העיר: 02-6246655
סניף צפון העיר: 050-5374022
סניף מלחה והדרום: 02-5796751
סניף פסגת זאב ומבשרת: 02-5791143
shamailocks@walla.co.il
 

 הגעה תוך 15 דקות!

א.א.א. מנעולי שמאי בע"מ - 072-257-51-82 שיחת חינם

סניף מרכז העיר: 02-6246655   |  סניף צפון העיר: 050-5374022   ||  סניף מלחה והדרום: 02-5796751   |   סניף פסגת זאב ומבשרת: 02-5791143   |   shamailocks@walla.co.il